Hipertónia genetikával


hipertónia genetikával

Örökölhető a magas vérnyomás Szerző: MTI A minden harmadik-negyedik felnőttet érintő magas vérnyomás hátterében, új vizsgálatok hipertónia genetikával szerint, bizonyos esetekben genetikai okok hipertónia genetikával, melyeket a jövőben célzott kezeléssel remélhetőleg az eddiginél is hatásosabban lehet majd kezelni.

Régi tapasztalat, hogy a magas vérnyomás bizonyos családokban halmozottan fordul elő. A vérnyomás kóros emelkedése különösen akkor gyakori, ha mind apai ágon, mind az anya családjában általános.

hipertónia genetikával

Hirdetés A genetika tudományának gyors fejlődése, mind több betegséggel kapcsolatben igazolt olyan kóros génváltozatokat, melyek bizonyos betegségek megjelenésével függnek össze. Most két, nemzetközi tanulmány kimutatta, hogy a gének bizonyos területein előfordulnak olyan eltérések, melyek a vérnyomás szabályozását torzítják.

hipertónia genetikával

Az eredményeke a magasvérnyomás-betegséggel foglalkozó amerikai kongresszuson ismertették. Tizenhárom génterület szabályozhatja a vérnyomást A DNS elemeinek sorrendjét vizsgáló munkacsoportok 13 olyan génterületet találtak, melyeket korábban a vérnyomás szabályozásával még nem hoztak összefüggésbe.

Hipertónia

Mindkét kutatócsoport leírt öt olyan DNS részt, melyet a másik csapat nem fedezett fel, három génváltozatot viszont mind a két laboratóriumban megtaláltak.

Christopher Newton-Cheh, az egyik kutatócsoport vezetője hangsúlyozta, hogy ezeknek a DNS-területeknek az elkülönítése, csupán az első lépés a magasvérnyomás-betegség megelőzésében és gyógyításában.

hipertónia genetikával

További vizsgálatokat igényel az is, hogy egy-egy ilyen gén csak kis mértékben befolyásolja a vérnyomást. Egy-egy DNS-változat a szisztolés vérnyomást egy higanymilliméterrel, a diasztolés nyomást   a "per" értéket talán fél egységgel változtatja meg.

Az Aspirin® Protect-ről Dekódolt természet! Rosivall László a hipertóniakutatás újdonságairól A magasvérnyomás-betegség orvosi nevén hipertónia kórélettanával kapcsolatban számtalan új kutatási eredmény jelenik meg. Rosivall László nefrológus professzor, a Semmelweis Egyetem Kórélettani Intézetének igazgatója enged betekintést ezekbe. Professzor úr, történt-e olyan felfedezés a közelmúltban, amely közelebb vitt minket a magasvérnyomás-betegséget  kiváltó okok megértéséhez? A hipertónia — ahogyan a rák is — nem olyasfajta betegség, melynek okát egyik napról a másikra csak úgy fel lehet fedezni, hiszen e betegségnek számos különböző hipertónia genetikával lehet, még ha ezek közül sokat nem is ismerünk.